fallback

Ройтерс: Русия я очаква по-висока инфлация и забавяне на икономическия растеж

Основните рискове са свързани със санкциите, става ясно от месечното проучване на агенцията

21:28 | 27.12.18 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Инфлацията в Русия през 2019 година ще се увеличи заради рисковете от нови санкции, по-слабата рубла и планираното увеличение на данъците, се посочва в публикуваното днес месечно допитване на Ройтерс.

Растежът на руската икономика през последните години е бил под средното ниво в световен план заради натиска на по-слабата и нестабилна валута, спада на цените на петрола и наложените санкции от ЕС и САЩ през 2014 година след анексирането на Крим.

Задържането на три украински кораба от Русия през ноември доведе до призиви за нови санкции срещу Москва. ЕС реши да въздържи от нови мерки, но удължи вече съществуващите до средата на 2019 година. Те са насочени основно срещу сектори на руската икономика като отбраната, енергетиката и банките.

„Основните рискове са свързани със санкциите“, каза водещият икономист от Renaissance Capital Олег Кузмин.

Брутният вътрешен продукт е нараснал с 1,7 процента през 2018 година и се очаква да увеличението да намалее до 1,4 процента през 2019 година, се посочва в консенсусната прогноза на 17 анализатори и икономисти. Това е под оценката на Световната банка за растеж на глобалната икономика с 3,1 процента през 2018 година.

Очаква се планираното увеличение на ДДС от 18 процента до 20 процента да ускори потребителската инфлация.

Централната банка трябваше да вдигне лихвите два пъти през втората половина на 2018 година като превантивен ход, целящ да избегне скока на инфлацията. Месечното допитване на Ройтерс обаче показва, че анализаторите очакват инфлацията да надвиши поставената цел от 4 процента и да се ускори до 5 процента в края на 2019 година.

Очакванията са през 2019 година Руската централна банка да запази непроменена ключовата ставка от 7,5 процента, но прогнозите на анализаторите варират от 7,50 до 8,25 процента.

През 2019 година рублата също ще почувства натиска от плановете на централната банка да възобнови купуването на чуждестранна валута за държавните резерви.

Прогнозата е, че след една година курсът на рублата спрямо долара ще бъде 66,85 рубли за долар и 76,50 рубли спрямо еврото, според месечното допитване. В ноемврийското проучване тези стойности бяха съответно 65,50 и 78,00.

Днес рублата се търгуваше при курс 68,80 рубли за долар и 78,29 рубли за евро. Руската валута понесе сериозни загуби през последните няколко дни заради бързия спад в цените на петрола. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:05 | 14.09.22 г.
fallback